Рекомендації з розвитку мовлення

1. Розмовляйте з дитиною. Якнайбільше говоріть з нею на загальні теми. Наприклад, ви можете почати розмову з абстрактних фраз: «Ми йдемо гуляти в парк. Бачиш, як літають птахи? Відчуваєш, як пахнуть квіти? ».

2. Читайте дитині книжки. Починати читати дитині книжки ніколи не буває рано. Почніть з книг для самих маленьких, потім, коли дитина трохи підросте, переходьте  до казок та коротких дитячих розповідей.

3. Якомога  менше включайте дитині телевізор і комп'ютер. Чи не привчайте дитину до електронних пристроїв з раннього дитинства. Щоб розвинути навички мовлення, дитині необхідно взаємодіяти з людьми і чути живу мову. Телевізор не може йому цього забезпечити.

4. Ходіть з дитиною на прогулянки. Спільна прогулянка в парк або музей може відкрити для нього абсолютно новий світ. Чим більше дитина взаємодіє з навколишнім світом, тим цікавішим він стає і тим більше питань задає. Ви можете розмовляти з дитиною, спонукаючи його ділитися новим досвідом.

5. Показуйте хороший приклад. Розмовляючи з дитиною, станьте навпроти нього. Говоріть повільно і чітко. Якщо дитина говорить якесь слово неправильно, не лайте його, а виправте, сказавши слово правильно. Знаючи, як правильно вимовляється слово, дитина буде вчитися.

6. Пам'ятайте, що у вас з дитиною різні рівні розвитку мовлення. Не використовуйте слова чи фрази, які дитина не зможе зрозуміти. Якщо ви все ж сказали якесь незрозуміле для дитини слово, поясніть його значення.

7. Підлаштовуйтеся під дитину. Якщо він сам починає розмову, дозвольте йому говорити і пояснювати. Підтримуйте дитину в таких ситуаціях: навіть просте поплескування по плечу додасть йому впевненості в собі.

8. Говоріть і повторюйте. Якщо дитина правильно вимовляє слово, повторіть його кілька разів в різних пропозиціях, щоб він краще зрозумів його значення.

9. Вивчайте нові слова за допомогою книг з картинками. Купуйте кілька книг з картинками і допоможіть їм вивчити нові прості слова (наприклад, м'яч, дерево і т.д.). Після цього покажіть картинку, яка відповідає цьому слову. Обговоріть з дитиною картинку.

10. Учіть дитину новим словам. Час від часу вчіть дитину новим словам. Запропонуйте дитині придумати речення з новим словом. Не біда, якщо дитина не відразу розуміє нове слово. Рано чи пізно він навчиться правильно його використовувати.

11. Задавайте дитині питання. Робіть все можливе, щоб дитина розвивала мовні навички. Якщо ви гуляєте в парку, знайдіть щось, що цікаво дитині. Задавайте йому питання і запропонуйте розповісти вам про те, що він бачить.

12. Співайте дитині пісні і читайте вірші. Рими, які є в віршах і піснях, допомагають дитині краще засвоювати нові слова.