Харківська гімназія №14 Харківської міської ради Харківської області

 





Тема уроку. Т.Г Шевченко « Минають дні,минають ночі « Роздуми поета про плинність, скороминущість життя людини на землі, осмислення власної долі.

 Структура комбінованого уроку

  1. Організація класу до уроку   (2% часу)
  2.  Перевірка домашнього завдання  (12-13% часу)
  3. Актуалізація опорних знань,умінь і навичок  (12-13% часу)
  4. Мотивація,повідомлення теми,мети і завдань уроку  (3% часу)
  5. Подання нового матеріалу  (50%  часу)
  6. Осмислення,узагальнення і систематизація знань   (15% часу)
  7. Аналіз досягнень учнів. Творчий перенос знань і навичок у нові умови з метою формування умінь.(2-5% часу)
  8. Повідомлення домашнього завдання   (2-3% часу)

Тема уроку. Т.Г Шевченко « Минають дні,минають ночі « Роздуми поета про плинність, скороминущість життя людини на землі, осмислення власної долі.

ТЛ:філософська лірика, громадянська лірика

Мета уроку:Поглибити знання про творчу діяльність великого митця,зосереджуючи увагу на ідейно- художньому аналізі поезії «Минають дні,минають ночі»,пов’язати даний твір з життям  Т.Шевченка;розвиваючи культуру зв’язного мовлення,вміння грамотно висловлювати власні  міркування,почуття,спостереженя; коментувати основні мотиви,ідею поезії, формувати кругозір , світогляд учнів,виховувати почуття любові,пошани до творчості Кобзаря, народної культури, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку:комбінований.

Обладнення:Портрети Т.Шевченка,прослуховування запису пісень на слова Т.Шевченка, учнівські ілюстрації,відеозаписи.

Хід уроку

Звучить “Вальс” Д. Шостаковича (Осінь)

Вступне слово вчителя

  1. Організація класу до уроку   (2% часу)
  2. Перевірка домашнього завдання (12-13% часу)
  3. Актуалізація опорних знань,умінь і навичок   (12-13% часу)

Таблиця “Літературний синтез”

(Учні повинні з поданих слів скласти одне поняття ,яке їх об’єднує )                                                                   

Учитель. А які ви знаєте поезії Т. Шевченка?

  1. “Садок вишневий коло хати”
  2. “Не женися на багатій…”

Учні виразно читають вірші напам’ять

2.Робота в парах (Дати – події)

Біля поданих дат запишіть події з життя Т.Шевченка.

9 березня 1814-

22 квітня 1838р-

21 травня1838р-

18 квітня 1840р-

1843(травень)-

5 квітня 1847-1850-

1847-1850-

1850-1857-

2 серпня 1857-

10 березня 1861-

 4.        Мотивація, повідомлення теми, мети і завдань уроку  (3% часу)

Учитель

Розквіт творчих сил поета. Тільки  за друге півріччя 1845р. він написав 5 поем: “Кавказ”,”Єретик”,”Великий льох”,”Наймичка”,”І мертвим,і живим” та всесвітньо відомий ”Заповіт”.

Іван Тургенев про Т.Шевченка

“Широкоплечий,кремезний Шевченко являв суцільну постать козака …Почуття гідності у Шевченка дуже сильне … без нього,без віри в своє покликання він неминуче загинув би. Взагалі була то натура пристрасна,широка,здушена,але не зламана долею …поет і патріот ”.

Восени 1845 року- хворів на гарячкув Переяславі

5.         Подання нового матеріалу     (50%  часу)

               3абезпечення емоційної готовності

Історичні поеми, зокрема ”І мертвим,і живим”,“Кавказ”

Слайди С .Нігояна

Уривок з поеми читають  А.Руденко,М.Копйова

Учитель

Період “Трьох літ”- роки формування художньої системи зрілого Шевченка.

Робота в групах.

1.Слово історикам.Історія написання поезії

2.Самостійне читання поезії ”Минають дні,минають ”

3.Читання вголос напам’ять

4.Відео пісні ”Минають дні,минають ночі”

Робота в парах. Учитель Дати відповіді на запитання:

  • --- Які думки могли породити  ці рядки?
  • --- Що думав і відчував поет,пишучи їх?

Обговорення пошукового завдання в парах.

Учитель

Слово  літературним дослідникам

“Роздуми про життєве призначення людини”

6.        Осмислення,узагальнення і систематизація знань   (15% часу)

Бесіда.Поезію ”Минають дні,минають ночі”

Побудовано на антитезі

  • Що з чим зіставляється і протиставляється?
  • Що стверджує поет і що заперечує?
  • Поет прагне “серцем жити// і людей любити //“A коли ні,то проклинать …”
  • Кого і за що готовий проклинати Т.Шевченко
  • Чому “Спати на волі “для поета страшніше ніж” впасти в кайдани,//умирать в неволі?”
  • Яку з двох життєвих позицій обирає митець?
  • А яку позицію обираєте ви?
  • Чи згодні ви з думкою,що людина-господар власної долі?

Учитель

Доля не шкодувала страждань Т.Шевченкові,але і не пожаліла втіх,що били із здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу і все розквітаючу радість,яку в мільйонів людських сердець,все наново збуджуватимуть його твори. Отаким був і          є для нас українців Т.Шевченко

Формулювання теми й ідеї твору ”Незакінчене речення ”(таблиця)

“Я думаю,що це поезія про …”

”Нею поет хотів сказати …”

Таблиця ”Літературознавство”

Ознайомлення з планом аналізу поезії ”Минають дні,минають ночі”

  1. Ім’я автора,назва твору,час,умови написання
  2. Основні мотиви вірша (роздуми про скороминучість життя)
  3. Провідна ідея твору (активна громадянська позиція)
  4. Образи – символи, їхні значення (образ Долі)
  5. Мовні засоби художньої виразності (усно)
  • Метафори
  • Риторичне запитання
  • Повтори
  • Поетичне перенесення

6.Віршовий розмір

7.Враження від вірша

8.Жанр

9. Створення кольорового портрета вірша

Робота в групах

Художники- митці (фентезі)

Музичні критики (мінор)        

Учитель

Творчість Т.Шевченка виховує активну життєву позицію

7.Аналіз досягнень учнів. Творчий перенос знань і навичок у нові умови з метою формування умінь.(2-5% часу)

Рекомендована схема

Дуже сподобалось

Не зрозумів

Вважаю дискусійним

Хочу навчитися

8.Повідомлення домашнього завдання  (2-3% часу)

  • Твір- мініатюра ” Я і Шевченко про рабство”
  • Розшифрувати назву циклу за допомогою порядкового номеру літер алфавіту  ”Минають дні,минають ночі” 23, 21, 11, 16, 12, 23 (“Три літа”)
  • Відео “ Віршовий розмір ”(Дата загрузки 19 грудня 2009 р.)
  • Кожне покоління шукатиме  живих джерел слідами Шевченковими. І все це теж доля   (Шевченка).

Євген Сверстюк Шевченко і час

Культура – примхлива

 

Нравится