Харківська гімназія №14 Харківської міської ради Харківської області

 





Знання потрібні для життя, для України майбуття.

Мета. Формувати в учнів інтерес до навчання, уміння здобувати знання; розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати патріотизм, бажання прино­сити користь країні.

Обладнання: демонстраційний матеріал — портрети філософів, ілюстративний матеріал про школу, таблиці, плакати, прислів'я та приказки про знання, розум, книги.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

II.  Повідомлення теми, мети уроку.

—  Сьогодні під час уроку ми з вами, дорогі діти,
спробуємо знайти відповіді на запитання:

  • Де людина здобуває знання ?
  • Чому потрібно вчитися ?
  • Як навчатися протягом усього життя ?
  • Яку роль відіграють знання в житті людини, країни ?

III. "Де  здобуває людина знання".

1. Гра "Країна мрій".

—  Діти, я хочу, щоб ви зараз на аркушах написали
про ваші мрії: яку професію хочете обрати, чого
прагнете досягти у житті, і, коментуючи свої записи,
помістили їх на плакаті "Країна мрій".

  • Сьогодні це було легко зробити. А чи легко здійснюються такі мрії? (Не завжди).
  • Яким багатством треба володіти, щоб ваші мрії стали реальністю? (Знаннями).

2.   Побудова таблиці "Де здобуваються знання"
   (коментар учнів).

                     - Родина                                                             -Школа, учитель

                                    Знання

           -Книги, телебачення, радіо                                            -Комп'ютер, Інтернет

3.   "У школі всіх наук джерела".   
Гр а "Гарячий стілець".

—  Діти, хотілося б почути, що означає для вас
школа? (Діти по черзі сідають на стілець і діляться
своїми думками).

(Висновок учителя).

4. Музична пауза. Виконання пісні "Школа"
          (Сл. Н.Грицюк. муз. М.Ведмедері)
.

5. "Гарно того вчити, хто хоче все знати". Цікавинки про історію виникнення школи. (Читання
рефератів)
.

 Школа, виявляється, дуже давня. Вона з'явилася ще в давні часи, тоді греки називали її "схоле". Школи відвіду­вали тільки хлопчики вільних родин. Великий грецький філософ Платон був першим учителем, який організував навчання в місці, яке називав "академією". Термін нав­чання складав 3-4 роки.

Давні школи розташовувалися на майданчиках, де тренувалися військові або проводилися паради. Майданчики ці називалися гімназіями. Пізніше Аристотель назвав свою школу ліцеєм. Цікаво, що в Німеччині школи почали називати гімназіями, у Франції — ліцеями, а шотландська школа - академія. Ці три назви збереглися до наших часів. Жодна зі шкіл не була схожа на сучасну. Це були місця для дискусії.

Пізніше почали навчати школярів грамоти. Римські школи були схожі на сучасні. Неслухняних і лінивих учнів у школах сікли різками.

Понад сотню років тому школа стала схожою на сучасну. У ній вивчалися різні науки.

За Конституцією України, всі діти йдуть до школи, щоб отримати знання і повноцінну середню освіту. Всім відомо, що без школи, Без знань, що мусиш там набути,

              Не станеш у житті ніколи

Тим, ким в дитинстві мрієш бути.

Н.Красоткіна

6.   "Книга вчить, як на світі жить".
   Ланцюжок загадок.

Не кущ, а з листочками, Не сорочка, а зшита, Не людина, а говорить.

Що мовчить, а розуму вчить?

Будемо з нею довіку

Жити-дружити.

Хто ж то такая

В світі щаслива,

Мудра, правдива

1 жартівлива?

— Народна мудрість говорить: "Книга — це віконечко, через яке увесь світ видно". За віки людство зібрало у книги знання, відкриття, досвід, свої мрії. У книгах написано про все.

1   у ч е н ь. Бо книга - це вчитель, добрий друг вона,

Завжди порадить щиро й допоможе. В ній людства мудрість зібрана земна, Тому вона — усе на світі може.

2   у ч е н ь. Це знань могутнє й чисте джерело,

Що не міліє - повниться з роками!

І як би там людині не було,

А мудра книжка завжди поруч з нами.

3   у ч е н ь. В часи тривог і зоряні часи,

Коли від щастя хочеться літати, Як промінь світла, книгу в світ неси; Щоб мудрість в серці й світлий розум мати.

Н.Красоткіна

  • Які бувають книжки? Назвіть свої улюблені.
  • Які книжки ви прочитали нещодавно?

 Гра "Мікрофон". "Дорога нам книжка кожна, нам без книг ніяк не можна".

— Пригадаймо і назвімо правила поводження з
книгою.

Брати книгу чистими руками.

  • Не перегинати сторінок.
  • Не класти в книжку інші предмети.
  • Користуватися закладками.
  • Не читати під час вживання їжі.

• Обгорнути книжку, щоб довше служила.
   
Продовжити прислів'я.

Розум без книги, як... (птах без крил).

Золото добувають із землі, а знання ... (із книг).

Хто багато читає,... (той багато знає).

   "Книжок на білім світі є багато". Цікаве   повідомлення   "Хто   написав   першу енциклопедію".

Щоб отримати необхідну інформацію, ви часто звер­таєтесь до енциклопедії. Слово "енциклопедія" з'явилось у Греції і означало "поради на всі випадки життя". Уперше це слово ввів в англійську мову сер Томас Еліот у 1538 році і розшифрував його як "книга, що пояснює всі відомі науки і предмети". Слова розташовані в енциклопедіях в алфа­вітному порядку. Найдавніша енциклопедія написана у І столітті до н.е. в Римі Плінієм - давньоримським філо­софом. Вона називалася "Природна історія". 37 томів міс­тили понад 20 000 статей. Цю книгу вважали цінною, бо видавали 43 рази аж до 153'6 року.

У1743 році у Франції почала виходити ще одна енцик­лопедія, куди вміщені були статті Вольтера, Дідро, Руссо — найвидатніших учених і письменників Франції XVIII ст.

Хто людей питає, той і розум має".  

—  Сьогодні ми з'ясували, що знання вам передають найрідніші люди: мама, тато, дідусі, бабусі. Адже вони  поруч з вами з найперших днів вашого життя. Мами навчають вас норм та правил етикету, вчать, як готу­ вати їжу; разом з татом навчаєтесь майструвати. А мудрі бабусі та дідусі були першими учителями з історії, бо безліч разів розповідали вам про істо­ричне минуле країни, про давні часи, народні пере­кази та легенди.

Ви не повинні соромитись запитувати у старших, бо хто багато питає, той багато знає.

—  Розкажіть, чого ви навчилися у своїх рідних?
(Розповіді дітей).

8. "Минають дні, минають роки, прогрес крокує повсякчас, І вже новиночки науки Прийшли до школи і до нас".

—  А які саме? Спробуйте відгадати.

1.     Є цей прилад в кожній хаті,
Що ще можете сказати?

Для матусі серіал і футбол для тата Може скринька ця чудова Легко показати. (Телевізор).

2.    Що за чудо-агрегат
Може робити все підряд —
Співати, грати, читати, рахувати

Та найкращим другом стати. (Комп'ютер).

3.     По килимку звіря біжить,
То замре, то побіжить.
Килимок не покидає.
Що за звір, хто відгадає?

(Комп'ютерна  мишка).

  • Ми пізнаємо нове за допомогою радіо, телеба­чення, Інтернету, преси чи розмов з іншими людь­ми. Залежно від ситуації можна здобувати знання і випадково. З таким неконтрольованим навчанням трапляється отримати недостовірну, а то і шкідливу інформацію. Не обов'язково все стане нам у пригоді. Ми можемо уникнути таких помилок, якщо підхо­дити до навчання свідомо і контрольовано.
  • Назвіть правила роботи за комп'ютером.
  • Скільки часу можна проводити перед телевізо­ром? Чому?

IV. "Навіщо потрібно вчитися?"

1. "Освіта — світло!". Створення асоціативного
куша.

Що для вас означає знання, освіта?

 

- Сонечко                                                                - Повітря

                   Освіта,

                                             знання
  - Вода                                                                             - Їжа

2. Робота в групах. Виготовлення і захист плакатів: "Що дають знання людині?"

(Варіант плаката).

     Розвивають                                                Розширюють

        всебічно                                                        кругозір

 

 Додають                                 ОСВІТА                                 Людина

впевненості                                 ЗНАННЯ                                 досягає

 у собі                                                                                     успіху

 

                  Стаєш                                    Стаєш

            комунікабельним                         корисним

V.  "Вік живи,  вік учись".

—  Дорогі діти, все наше життя є навчанням. Не
зупиняйтесь на шкільних знаннях.

Прослухайте і запам'ятайте кілька порад "Як навчатись протягом усього життя" від професора Мудрика.

  • Багато читай.
  • Вивчай хоча б одну іноземну мову.
  • Відвідуй музеї, бібліотеки, концерти, зібрання.
  • Записуйся в різні гуртки, секції, школи.
  • Багато спілкуйся з цікавими людьми.
  • Користуйся комп’ютером, Інтернетом.
  • Багато подорожуй.
  • Коли виростеш, отримай водійські права і нав­чись керувати автомобілем.

—  Які поради ви уже виконуєте? (Відповіді учнів).

VI. Підсумок. "Навчання — світло, йдіть до нього,

Шлях шукайте свій, свою дорогу".

1Навчання робить нас корисними для суспільс­тва. Люди, що не мають знань, умінь, стають тягарем для себе, для родини та для країни. Я впевнена, що ви вивчитесь, отримаєте професію і будете займа­тись улюбленою справою. Тоді наша Україна стане багатою, процвітаючою. В усі часи були освічені люди, які прославляли рідну землю. Згадаймо їх.

Відомі поети та письменники:...

Відомі політики:...

Відомі науковці: ...

Відомі педагоги: ...

Відомі лікарі:...

        Відомі спортсмени:...

1 учень. Знання на собі не носити,

Вони поведуть вас в життя, Навчать і покажуть, як жити, Відкриється вам майбуття.

2 учень. Як будеш цей скарб зневажати,

Життя не пробачить тобі.

І підеш стежками блукати,

Почнеш докоряти собі.

Л Мишура

2. Складання колективного вірша.

А хто має вже освіту,

Той побачить більше СВІТУ.

 Бо освіта прехороша,

 А знання — найлегша НОША-

Тож ніколи не лінуйся,

А учися і ТРЕНУЙСЯ. Наполегливо навчайся,

Бути першим НАМАГАЙСЯ.

Треба всі науки знати.

Щоб вжитті ПЕРЕМАГАТИ.

Бо знання — це зброя-диво.

 З ними йди в життя ЩАСЛИВО. Пам'ятай, дитино мила,

 Що знання - найбільша СИЛА! Знання потрібні для життя,

Для України МАЙБУТТЯ.

 

 

Школа всіх нас пригортає І, як мати, ЗАХИЩАЄ. Тут вчимося й ростемо,

По країні знань ІДЕМО.

 Дай знання нам, школо-мати, Щоб усе могли ми ЗНАТИ. Бо знання - велика сила, Що дає людині КРИЛА.

І дає людині світло,

Щоб її душа РОЗКВІТЛА. Сонечка без знань нема,

 А вночі - одна ПІТЬМА.

 А хто грамоти уміє,

Той чудово жне та СІЄ.

 Хто завжди книжки читає, Той усе на світі ЗНАЄ.

3. Виконання пісні "Школа хай дзвенить піснями" (Сл. Л.Мишури. муз. М.Ведмедері.

Нравится