Харківська гімназія №14 Харківської міської ради Харківської області

 

Батькам про книгу

         

 

 

 

                                      Як розвивати в дитини бажання читати?

                              (Поради батькам)

    

 

Книга – це також школа,

                                                       треба навчити кожного вихованця

                                         мандрувати у світі книжок.

                                  В.О. Сухомлинський

Як навчити  читати?

Любов до читання зароджується ще в дошкільному віці, тому важливо,  на нашу думку, щоб від народження ваша дитина перебувала в оточенні книжок. Бажано читати їй перед сном,  вигадувати різноманітні історії, легенди, казки, де головний персонаж – книжка. Також грайтеся з книжками – складайте будиночки, різноманітні фігурки з книг.

Зверніть увагу. Якщо ваш син або донька постійно бачать батьків із планшетом або мобільним телефоном, а не з книжкою або журналом, у квартирі чи будинку немає полиць і шаф із книжками, в дитини не розвиватиметься інтерес до читання.

Поради

1.      Спочатку сідайте читати разом із дитиною. Ви можете стати активним учасником цього процесу або спостерігачем. Запропонуйте малюкові читати почергово – повністю все оповідання, абзаци або окремі речення. І обов’язково вголос.. Дітям важливо бачити й відчувати зацікавленість дорослих.. Це стосується також і складання конструктора, малювання, прибирання тощо.

2.     

      Виправляти помилки необхідно, проте обережно. Дочекайтеся, поки дитина прочитає повністю все речення, а потім зверніть увагу на слово, прочитане неправильно, хай спробує прочитати його ще раз, а потім ви прочитаєте  це слово правильно, дитина за вами його  повторить. Якщо малюк неправильно поставить у слові наголос, маєте прекрасну нагоду перевести все на сміх. Такий прийом бажано застосовувати   епізодично, бо дитина почне спеціально читати слова неправильно, щоб розсмішити маму або тата.

 

3.  Обов’язково обговорюйте прочитане, ставте запитання за змістом, розмірковуйте: «Чи пам’ятаєш ти, в якому вбранні була принцеса, коли...?», «Скільки було синів (доньок) у батька?» тощо. Якщо дитині важко  відповісти, допоможіть їй і разом знайдіть відповідь у тексті.

 

 

4.  Коли дитина починає читати самостійно, попросіть її переказати те, що вона прочитала. «Невже ти прочитав «Попелюшку» («Аладіна»)? Цікаво? Я хочу теж прочитати!»

 

5. У дітей неабиякий інтерес викликає все «доросле «. У газеті чи журналі завжди знайдеться стаття, оголошення, кросворд, ребус, анонс події, які зацікавлять  малюка (рубрика «Відгадаємо всією сім’єю» тощо). Він відчує свою значущість, переконається, що завдяки читанню зможе зробити те,  що і його батьки.

 

6.      Лише метод пряника (заохочення)! Дуже важливо підбадьорювати та хвалити дитину, захоплюватися нею, якщо вона має успіхи, й підтримувати в разі невдач.

 

Наступне – знайдіть для дитячих книжок, журналів окреме місце – поличку або шафу. Бажано, щоб вони стояли  в легкодоступному місці. Ставлячи на поличку нову або щойно прочитану книжку, перерахуйте з дитиною, скільки цікавих книжок вона прочитала:  «Десять! Уявляєш! Якщо так триватиме й далі, ми придбаємо ще одну поличку, аби всі книжки помістилися!»

 

 

 

                   Світлана  Мартиненко,

Доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри початкової освіти та методик гуманітарних дисциплін Київського університету ім. Б.Грінченка

 

 

 

 

 

 

 

 

Вісім правил для батьків першокласників,

які допоможуть   навчити читати, полюбити книжку

 

1.            Сідати за читання дитина має лише тоді, коли добре почувається.

 

2.            Не примушуйте дитину читати, а намагайтеся зацікавити її. Примусити звичайно можна, проте бажання у дитини від цього не зявиться. Ніколи не кажіть: «Якщо прочитаєш книжку, я дам тобі...». Дитина може неправильно зрозуміти мету читання і подумає, що, читаючи, робить вам послугу за винагороду.

 

3.            «Зона занурення в читання» має бути зручною та добре освітленою.

 

4.            Під час читання малюка бажано не відволікати сторонніми звуками – телевізором, компютером, мобільним телефоном, шумом пилесоса, розмовами. Це заважає йому зосередитися, і вже за кілька хвилин книжка буде відкладена. На цьому зацікавленість читанням зникає.

 

5.            Не розпочинайте читати, коли дитина голодна, або під час їжі.

 

6.            Читання у першокласника щодня має тривати не більше півгодини- сорока пяти хвилин (два-три інтервали в межах 15 хвилин).

 

7.            Недоречно дорікати, порівнювати й наводити приклади однолітків, які багато читають. Зазвичай це породжує небажання читати, і дитина, щоб довести свою самостійність, не вважатиме наведені вами приклади за взірець.

 

8.            Більше й самі читайте. Лише особистий приклад переконує, що це заняття цікаве й потрібне.

 

 

Світлана  Мартиненко,

Доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри початкової освіти та методик гуманітарних дисциплін Київського університету ім. Б. Грінченко

 

 

 

 

                                                   

     Как воспитать ребёнка?

Этот вопрос волнует всех родителей. К сожалению, многие из них, особенно в наше время, теряются в выборе подходов к своему чаду. Автор Чикурова Н. предлагает вниманию читателей десять заповедей семейного воспитания. 

Десять заповедей семейного воспитания
  1. Принимайте ребёнка таким, каков он есть. ( У разных детей разные потребности. Одни нуждаются в присмотре больше, чем другие)  
  2.  Никогда не приказывайте из прихоти. (Частое, зависящее от настроения родителей изменение правил приводит в замешательство).   
  3.  Собственное поведение родителей – главный фактор в воспитании детей. (Даже ребёнок своими поступками показывает, хороший он или плохой)  
  4.  Не принимайте решение в одиночку. (Чтобы в семье царило единство, родители и дети должны сотрудничать).
  5. Говорите обо всём без боязни и сохраняйте доверие. (Бесполезно впадать в крайности, это может привести к беде). 
  6. Объясняйтесь, когда нужно преодолеть какие-то трудности, всё делайте сообща. (Излишняя строгость лишает детей уверенности в себе, излишняя снисходительность может оказаться пагубной)
  7. Не допускайте излишеств в подарках детям. (Если родители учат детей дорожить материальными благами больше, чем духовными ценностями, это не принесёт пользы).
  8.  Держите двери дома открытыми для друзей. (По мере того как дети растут, прививайте им способность различать и помогайте понять, какие качества следует ценить в друзьях).
  9. Дети имеют право на ошибки, потому что они дети. (Родителям нельзя требовать от ребёнка больше, чем можно ожидать, исходя  из его возраста, окружения и способностей).
  10. Следите за здоровьем ребёнка. (Дети заслуживают родительской любви и внимания, они в этом нуждаются).
 Советы родителям